LP38692MP-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP38692MP-1.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP38692MP-1.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP38692MP-1.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38692MP-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-5
EDA/CAD Models
LP38692MP-1.8/NOPB Models
Category
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
55dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-223-5
Voltage Dropout (Max)
1.6V @ 1A