C0402C182K5RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 16,537
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 47,404
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 198
YAGEO
Walsin Technology Corporation
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
1800 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402C182K5RALTU
DigiKey Part Number
399-C0402C182K5RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C182K5RALTU
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C182K5RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)