KGM15AS61E105KT
DigiKey Part Number
478-KGM15AS61E105KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM15AS61E105KTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM15AS61E105KTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM15AS61E105KT
Description
CAP CER 1UF 25V X6S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)