SMCJ70CA-TP
DigiKey Part Number
SMCJ70CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ70CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ70CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ70CA-TP
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V