APT30M60J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 263
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
N-Channel 600 V 31A (Tc) 355W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
APT30M60J
DigiKey Part Number
APT30M60J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT30M60J
Description
MOSFET N-CH 600V 31A ISOTOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
215 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5890 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
355W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 21A, 10V