APT60M75JVR is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 867
In Stock: 210
N-Channel 600 V 62A (Tc) 700W (Tc) Chassis Mount ISOTOP®
APT60M75JVR
DigiKey Part Number
APT60M75JVR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT60M75JVR
Description
MOSFET N-CH 600V 62A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1050 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19800 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
700W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 500mA, 10V