IXFN70N60Q2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 161
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 867
Microchip Technology
In Stock: 0
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 70A (Tc) 890W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
IXFN70N60Q2
DigiKey Part Number
IXFN70N60Q2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN70N60Q2
Description
MOSFET N-CH 600V 70A SOT-227B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
265 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7200 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
890W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 35A, 10V