VAF36A-110V-CU
DigiKey Part Number
4106-VAF36A-110V-CU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VAF36A-110V-CU
Description
AMMETER/VOLTMETER LCD PANEL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ammeter, Voltmeter LCD - Black Characters, Backlight Display Panel Mount
Category
Number of Characters Per Row
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Display Characters - Height
0.560" (14.22mm)
Series
Voltage - Supply
110VAC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Square - 91.50mm x 91.50mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Ammeter, Voltmeter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Current (3-Phase), Voltage
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C