678D477M040EK3D
DigiKey Part Number
678D477M040EK3D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
678D477M040EK3D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 40V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 133mOhm @ 20Hz 4000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
896 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.28 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
1.098" (27.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
133mOhm @ 20Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C